9 ekonomiško vairavimo taisyklės, kurias privalo žinoti kiekvienas vairuotojas
Vairuotojai pabrėžia, kad važiuoti spaudžiant akseleratoriaus pedalą juos verčia gyvenimo tempas. Tačiau skubantis vairuotojas nenuvažiuos greičiau nei ramiai vairuojantis žmogus — abu susitiks prie to paties šviesoforo.
Ekonomiško vairavimo kultūra kildinama iš skandinavų šalių. Tai vairavimo būdas, kurio metu siekiama važiuoti ir taupiai, ir saugiai. Taip vairuojant tausojamas tiek automobilis, tiek taupomi degalai, tuo pačiu tausojama aplinka.
Ekspertai teigia, kad vairuojant taupiai automobilis sunaudos net 2 litrais 100 km mažiau degalų nei vairuojant įprastu būdu. Suskaičiuokime, kiek tūkstančių kilometrų per metus nurieda transporto priemonė ir suprasime, kad vairavimo stilius turi milžinišką įtaką kuro sąnaudoms.
Negana to, vairavimą pavertus smagiu žaidimu, kuriame reikia pasiekti aukštesnį lygį, t.y. važiuoti dar ekonomiškiau, sutaupysime dar daugiau.
Ekonomiško vairavimo nauda:
–> sutaupysite degalų. Važiuojant ekonomiškai degalų suvartojimas vidutiniškai sumažėja nuo 10 iki 30 procentų, t.y. jei degalams per mėnesį išleidžiate 100 eu, per metus sutaupysite — 200 eu. O tai reiškia, kad du mėnesius važiuosite nemokamai.
–> sumažės eismo įvykių tikimybė,
–> tausosite automobilį (mažės išlaidos automobilio priežiūrai, detalėms),
–> mažės oro tarša ir triukšmas.
9 ekonomiško vairavimo taisyklės, kurias privalo žinoti kiekvienas vairuotojas
1. Perjunkite pavaras išmintingai.
Ekonomiško vairavimo principas paprastas — važiuoti kuo aukštesne pavara. Svarbu kuo mažiau naudoti pirmąją pavarą, nes būtent ją įjungus sunaudojama daugiausiai degalų. Pavaras perjunginėkite greičiau, variklio apsukoms neleidžiant viršyti 2 500 per minutę ribos (anksčiau dyzelio varikliuose, vėliau – benzino).
2. Venkite be reikalo įsibėgėti, stabdyti ir vėl įsibėgėti.
Didžiausią įtaką automobilio sunaudojamų degalų kiekiui daro vairuotojo pasirenkamas vairavimo stilius. Pasirinkite pastovų greitį naudojant maksimaliai aukštą pavarą.
Pasirinkite optimalų (leistiną) važiavimo greitį. Mažiausios kuro sąnaudos, kai vairuojate iki 80 – 90 km/h greičiu. Nuolat sekite automobilio kuro sąnaudų rodiklius, analizuokite didžiausių sąnaudų priežastis.
Išjunkite variklį, jei sustojote ilgiau nei vienai minutei.
3. Atlikti techninę automobilio patikrą bent kartą per metus.
Atlikti techninę automobilio patikrą patartina bent kartą per metus. Periodiškai atvykite į autoservisą patikrinti, kaip veikia svarbiausios automobilio sistemos: važiuoklės ir amortizatorių, stabdžių, išmetamųjų dujų, apšvietimo, elektronikos sistemos.
Reguliariai tikrinkite ir pakeiskite filtrus automobilyje — užsiteršęs oro filtras padidina kuro sąnaudas 0,7 l šimtui kilometrų.
4. Važiuodami dideliu greičiu uždarykite automobilio langus.
Važiuojant uždarykite automobilio langus. Uždarius langus, ypač jei važiuojama didesniu greičiu, aerodinaminis pasipriešinimas bus gerokai mažesnis.
Kondicionierius, radijo imtuvas, galinio lango šildymas – visi šie dalykai kartu sudėjus žymiai padidina degalų sąnaudas. Derėtų išjungti tuo metu nenaudojamą įrangą. Jei nėra būtinybės, nejunkite oro kondicionieriaus.
5. Nuolat sekite padangų slėgį.
Automobilio padangas pripūskite pagal rekomendacijas ir reguliariai tikrinkite automobilio padangų slėgį. Taip sumažinsite degalų sąnaudas 2.5 proc. Padangų slėgį patikrinkite prieš kiekvieną ilgesnę kelionę.
Jei slėgis padangose per mažas, jos remiasi didesniu paviršiumi, dėl to padidėja riedėjimo pasipriešinimas ir atitinkamai degalų sąnaudos. Nenaudokite sezonui nepritaikytų padangų, susidėvėjusių padangų, kurių protektoriaus gylis per mažas.
6. Pasistenkite prisitaikyti, o ne kovoti su automobilių srautu.
Palaikykite pastovų greitį ir nespauskite akceleratoriaus pedalo iki dugno. Įvertinkite ir gebėkite numatyti eismo srautą. Pasistenkite prisitaikyti, o ne kovoti su srautu.
Kelyje vairuokite ramiai, stenkitės nuolat sekti situaciją, kad galėtumėte išlaikyti tolygų greitį ir išvengtumėte staigaus pagreitėjimo ar stabdymo, į agresyvius kitų eismo dalyvių veiksmus neatsakykite tuo pačiu.
7. Sumažinkite nereikalingų kelionių skaičių.
Venkite neplanuotų kelionių. Planuokite pirkinius, važiuodami apsipirkti kartą per savaitę. Taip ne tik sutaupysite pinigų kurui, bet ir išleisite mažiau pinigų prekybos centruose. Pavyzdžiui, įsigykite ilgai negendančių daiktų didesnį kiekį (konservuoti gaminiai, kava, kruopos, tualetinis popierius, skalbimo milteliai ar kt.), taip nereikės vykti į parduotuvę vos tik pasibaigus vienai produktų rūšiai.
Venkite trumpų distancijų važiuojant automobiliu. Apie 45 proc. nuvažiuojamų atstumų mieste yra trumpesni nei 3 km. Trumpas distancijas nueikite pėsčiomis – taupykite, tausokite ir būkite aktyvūs.
8. Nesivežiokite nereikalingų daiktų, nuimkite laikiklius nuo stogo kai jų nenaudojate.
Nevežiokite nereikalingų daiktų automobilyje, nuimkite laikiklius nuo stogo kai jų nenaudojate. Dėl padidėjusio oro pasipriešinimo ir papildomo svorio degalų sąnaudos ir CO2 emisija gali padidėti iki 10 proc.
9. Jei nėra būtinybės, nesinaudokite oro kondicionieriumi, šildomų sėdynių funkcija.
Jei nėra būtinybės, nesinaudokite oro kondicionieriumi ar šildomų sėdynių funkcija. Taip pat stenkitės naudoti kuo mažiau automobilio elektros prietaisų vienu metu.
Šildomos sėdynės padidina degalų sąnaudas 0,25 l šimtui kilometrų, oro kondicionierius — net iki 2 l šimtui kilometrų. Kiekvienas įjungtas elektrinis ar mechaninis prietaisas (šviesos, šildytuvas, oro pūtiklis, sėdynių šildytuvas, šildomi veidrodėliai, radijas ar CD/MP3 grotuvas ir t.t.) didina degalų sąnaudas, tad visus nenaudojamus prietaisus išjunkite, kai jų jau nebereikia. Per valandą oro kondicionierius į aplinką išmeta iki 650 g. CO2, todėl kuo rečiau naudodami oro kondicionierių prisidėsite prie aplinkos saugojimo.
SVARBU: Saugumas svarbiau nei taupymas. Eisme pasitaiko situacijų, kai staiga turime padidinti greitį, kad būtų išvengta pavojaus. Važiavimas paskui kitą automobilį 3–5 metrų atstumu bus ekonomiška, tačiau ar saugus? Tokiais atvejais galioja taisyklė – saugumas pirmiausia.
Šie nedideli elgsenos pokyčiai neturės didelės įtakos jūsų gyvenimo kokybei, bet poveikis aplinkai bus milžiniškas.