Žalia stotelė – sveikos gyvensenos pamokos tūkstančiui vaikų
2011-05-25
Sveikos ir saugios aplinkos kūrimo akcija „Žalia stotelė“, į gėlynų ir ekologiškų daržovių auginimą bei aktyvias diskusijas atsakingo, ekologiško elgesio temomis įtraukusi per 1200 Lietuvos vaikų ir jaunuolių, pasiekė pirmųjų rezultatų. Visi augalai jau susodinti, prižiūrimi ir puoselėjami, džiaugiamasi pirmaisiais, sumaniai suderintais pražydusiais gėlynų žiedais laukiama pirmųjų ekologiškai užaugintų daržovių derliaus, šimtai vaikų užsidegę sveikos gyvensenos bei eko idėjomis.
Šiais metais į „Žaliųjų stotelių“ kūrimą įsitraukė 44 ugdymo įstaigos, mokyklos ir vaikų globos namai 22 Lietuvos miestuose ir miesteliuose. Per visą Lietuvą nusidriekusiame žaliajame maršrute įrengta apie 2,5 ha gėlynų, vejų ir daržovių lysvių.
Daugelyje Žaliųjų stotelių rengtuose piknikuose suvalgyta šimtai ant žarijų iškeptų varškės sūrių, išgerta šimtai puodelių sulčių ir gilių kavos, kalbėtasi apie daugybę svarbių dalykų, susijusių su natūraliu maistu, švaria aplinka, sveika gyvensena, atsakyta į tūkstančius vaikų klausimų.
Pasak akciją organizavusių jaunimo iniciatyvinės grupės „Eko karta“ savanorių, sprendžiant iš vaikų įsitraukimo, smalsumo ir fantazijos atliekant žemės darbus, susidomėjimo natūralaus ir sintetinio maisto tema, užduodamų klausimų eko-diskusijų metu, šių metų akcija puikiai pavyko
„Vaikams patiko idėja, kad gėlių ir daržovių lysvės nebūtinai turi būti įprastos – pailgos formos, o augalus jose galima laisvai komponuoti. Pasitelkę fantaziją ir šiek tiek žinių jie kūrė ovalias, apvalias, kvadratines ar net širdelės formos lysves, viduryje sodindami aukščiausius, iš kraštų žemesnius augalus“, – pasakojo vienos iš šios akcijos organizatorių, agrofirmos „Sėklos“ atstovė.
Pasak akcijoje dalyvavusių Pabradės vaikų globos namų auklėtinių, kūrybiški pačių sugalvoti ir pasodinti prieskonių ir vaistažolių darželiai žymiai gražesni ir mielesni nei ilgos, tiesios vagos, juos žymiai smagiau prižiūrėti. Beje, pabradiškiai, dalyvavę akcijoje ,,Žalia stotele”, susibūrė į žemės mėgėjų grupelę bei kūrybiškai, linksmai ir maloniai leidžia laiką atlikdami žemės darbus.
Diskusijų metu vaikus ypač domino temos apie natūralų ir sintetinį maistą, maisto priedus, maisto produktų reklamose pateikiamos informacijos tikrumą.
„Vaikai nustebo supratę, jog maisto produktų etiketėse pateikiama tikresnė ir patikimesnė informacija nei pirkti skatinančiose spalvingose reklamose. Etiketėse paprastai rašoma, kad garsieji pieniški šokoladai pagaminti ne iš natūralaus pieno, o iš pieno miltelių, o natūraliuosiuose bulvių traškučiuose yra ne tik bulvės, bet ir daugybė sintetinių priedų“, – pasakoja jaunimo iniciatyvinės grupės „Eko karta“ atstovė Giedrė Kisielė.
Pasak Giedrės, vaikai suprato, kad viskas pasaulyje yra susiję. Karvės pieno kokybė priklauso nuo to, ką ji valgo, obuolio sveikumas – nuo to, kokioje žemėje auga obelis, vaikų energingumas ir sveikata – nuo aplinkos, kurioje jie gyvena, aplinkos grožis – nuo ypročio rūšiuoti šiukšles bei taupyti sparčiai senkančius gamtos turtus.
Ragaudami ant žarijų keptus varškės sūrius ir gurkšnodami vaisių sultis vaikai įsišnekėjo apie tai, kokį maistą labiausiai mėgsta. Pasirodo, savų lysvių daržovės – vieni didžiausių skanumynų, kartais suvalgomos vos spėjusios sunokti.
Daugiau informacijos:
Giedrė Kisielė
Ekologinės bei aplinkosauginės švietimo ir ugdymo iniciatyvos
http://www.ekokarta.lt
VšĮ “Kultūros idėjų institutas” el. paštas projektai@ozonas.lt tel. 8 620 88664