Mažesnis daiktų kiekis — būdas tapti laisvam
Pagalvokite apie energiją, kurią išeikvojame daiktams įsigyti. Dirbame, kad sukauptume pakankamą kiekį pinigų daiktams įsigyti, vykstame į parduotuvę, gabename daiktus namo, ieškome jiems vietos, mokomės jais naudotis, prižiūrime ir valome, remontuojame, sandėliuojame, o kartais net sumokame už tai, kad galėtume jais atsikratyti.
Jei atidžiau pažvelgtume į savo pirkimo įpročius, pastebėtume, kad daiktus perkame spaudžiami vartotojiškos kultūros, o tai reiškia, kad dalis mūsų perkamų daiktų yra ne tik nebūtini, bet ir nereikalingi.
Pasak specialistų, dauguma šeimų tradiciškai naudoja tik apie 20 procentų namuose laikomų daiktų. Paklauskime savęs, o kiek mano namuose yra nenaudojamų rankšluosčių, patalynės komplektų, drabužių?
Gyvenimas su mažiau daiktų, padeda pajusti daugiau laisvės ir džiaugsmo, yra draugiškas gamtai ir žmogui. Minimalistinės gyvensenos esmė – atsikratyti pertekliaus, kad liktų kuo daugiau vietos tam, kas mums išties svarbu. Svarbiausia užduotis eliminuoti viską, kas mus blaško ir neleidžia džiaugtis gyvenimu. Minimalizmas — tai nėra gyvenimas be daiktų, o gyvenimas tik su tais daiktais, kuriuos nuolat naudoji ir kurie tave džiugina.
Mažiau daiktų namuose tai:
🌱 daugiau laisvo laiko ir mažiau paskolų;
🌱 daugiau judėjimo laisvės ir mažiau suvaržymų;
🌱 daugiau švaros ir mažiau dulkių;
🌱 daugiau erdvės ir mažiau išlaidų būstui;
🌱 daugiau laiko gamtoje ir mažiau prekybos centruose;
🌱 daugiau laimės pojūčio ir mažiau streso;
🌱 daugiau vietos naujoms mintims ir mažiau vidinės įtampos;
🌱 daugiau mėgiamos veiklos ir mažiau darbo išlaikyti turtą.
Kaip sumažinti daiktų kiekį savo namuose:
1.Tikėkite, kad tai įmanoma.
Jei skaitote šį straipsnį, galima daryti prielaidą, kad svarstote sumažinti galimybę turėti daugiau erdvės ir mažiau nereikalingų daiktų savo namuose. Tikėjimas, kad galima gyventi kokybišką gyvenimą ir be daiktų pertekliaus, padės atsisakyti vartotojiškos kultūros pagundų ir motyvuos švarinti savo erdvę.
Vienas esminių minimalizmo aspektų yra svarbiausių dalykų atranka. Atsirinkus mums svarbius dalykus galime lengviau atsisakyti nereikalingų daiktų bei sutelkti visą savo dėmesį ten, kur jolabiausiai reikia.
Nereikalingi daiktai gali veikti ir kaip inkaras, kuris mus pririša ir neleidžia domėtis naujais dalykais. Jei neapsisunkinsime daiktais, būsime laisvesni ir lengviau priimsime naujas idėjas ar potyrius.
2. Atsisakykite daiktų, kurių nenaudojate.
Išsiaiškinkite, kokios rūšies daiktų – knygų, virtuvės rakandų, elektrotechnikos – turite daugiausia ir kurį laiką (pavyzdžiui, mėnesį, pusmetį, metus) nieko nepirkite.
Drabužius, kurių nenaudojate daugiau nei metus, atiduokite kitiems. Didelė tikimybė, kad nedėvimi drabužiai yra nepatogūs arba išėję iš mados.
Kaskart, kai parsinešate namo naują pirkinį, išmeskite vieną seną. Ši paprasta taisyklė daro stebuklus ir padeda kontroliuoti daiktų kiekį namuose.
Daiktus, kurių nauda abejojate, sudėkite į dėžę. Jei šios dėžės neatidarysite šešis mėnesius, daiktais atsikratykite. Svarbu atminti, kad daiktų išmetimas nėra efektyviausias būdas. Norint sumažinti daiktų kiekį, svarbiausia — pirkti mažiau.
Sumažinkite indų ir valgymo įrankių kiekį. Pasilikite tik tiek lėkščių ir kitų virtuvės rakandų, kiek reikalinga jūsų šeimai. Užuot nuolat pirkę smulkią buitinę techniką (makaronų aparatas, virtuvinis kombainas), ją pasiskolinkite iš kaimynės.
3. Apribokite naujų daiktų pirkimą.
Sekite savo įpročius ir sumažinkite daiktų pirkimą. Prieš įsigydami naują daiktą, įpraskite paklausti savęs: kas nutiks jei šio daikto nepirksiu, kur jį dėsiu, ar man jo tikrai reikia. Neįtikėtina, kiek daug galima sutaupyti vien laikantis atokiau nuo parduotuvių.
O dabar peržiūrėkite savo erdvę ir užduokite sau klausimą, kas nutiks, kai mano aplinkoje liks perpus mažiau daiktų, perpus mažiau dulkių, perpus mažiau sugaišto laiko daiktams pirkti ir prižiūrėti? Kaip išnaudosiu atsiradusį laisvą laiką, ką pasirinksiu patirti?
Šie nedideli elgsenos pokyčiai neturės didelės įtakos jūsų gyvenimo kokybei, bet poveikis aplinkai bus milžiniškas.