Daiginti grikiai — greitas ir sveikas super maistas
Žiemos metu daugelis žmonių klausia, kaip stiprinti organizmą ir aprūpinti jį reikiamomis medžiagomis. Termiškai neapdoroti, daiginti grikiai pasižymi milžiniška energija reikalinga augalui užaugti, aukšta mineraline verte ir geru įsisavinimu.
Grikių sudėtyje yra geležies, kalcio, kalio, fosforo, jodo, cinko, fluoro, molibdeno, kobalto, B grupės vitaminų, folio rūgšties. Žalius (dar kitaip — termiškai neapdorotus) grikius paprasta daiginti namuose, o rezultatą išvysite jau po 16 val. Padarykime eksperimentą — daiginti grikiai skanesni nei virti.
Žali ar rudi grikiai?
Rytų Europoje įprasta valgyti ruduosius grikius, likusioje Europos dalyje – žaliuosius. Nuo termiškai apdorotų grikių, žali grikiai skiriasi tuo, kad naudingų medžiagų juose yra daugiau ir jos lengviau pasisavinamos.
Rudieji grikiai prieš patekdami ant mūsų stalo, buvo garinami, džiovinami ir kepinami. Garas šioms kruopoms suteikia savitą skonį. Kita grikių kepinimo priežastis — lengvesnis apdorojimas, didesnis produkto kiekis ir atsparumas kenkėjams (ilgesnis galiojimo laikas).
Žali grikiai yra neapdirbti garu, todėl yra daigūs. Juos dažniausiai renkasi propaguojantys sveiką gyvenimo būdą asmenys, sportininkai. Grikiai neturi kviečiuose, rugiuose ir miežiuose esančio gliuteno (glitimo), kurio daugumos žmonių virškinimo sistema netoleruoja. Nekepintos grikių kruopos yra ne tik šviesesnės, bet ir saldesnio, švelnesnio, malonaus riešutų skonio. Grikiai – vieninteliai grūdiniai augalai, kurie turi rutino (vitamino P). Jo daugiausiai būna žieduose ir žaliuose lapuose. Rutinas naudojamas širdies, kraujagyslių, hipertonijos, cukrinio diabeto ir kitų ligų profilaktikai bei gydymui, sumažina neigiamą radioaktyvių medžiagų poveikį.
Termiškai neapdorotų grikių rasite sveiko maisto krautuvėse, ūkininkų turgeliuose, didžiuosiuose prekybos centruose, sveiko maisto parduotuvėse. Tokių grikių kilogramo kaina svyruoja nuo 3 (perkant pas ūkininką) iki 5 eu (perkant sveiko maisto parduotuvėse).
Ar žinote, kad Italijoje grikiai parduodami vaistinėse?
Paprasta daiginti namuose
Daiginimas – tai procesas, kai grūdai nuplaunami ir laikomi drėgnai reguliariai juos perplaunant vandeniu. Neapdoroti grikiai yra vieni lengviausiai daiginamų grūdų — trumpas mirkymo laikas, greitas dygimas (viena para). Net jei niekuomet nedaiginote, grikių daiginimas įkvėps bandyti ir daiginti daugiau.
Derlius po 1–2 dienų.
Mirkymas — 20 min.
Reikės: pusės stiklinės žalių grikių, smulkaus sietelio, stiklinio indo, rankšluostėlio.
1-oji diena.
1.Pusę stiklinės termiškai neapdorotų grikių užpilkite stikline vandens, mirkykite 15–20 min. Taip grikiai tampa gyvi ir pasiruošia dygti.
2. Grikius sudėkite į sietelį, uždenkite drėgnu rankšluostėliu (kad neišdžiūtų). Skalaukite: 2–3 kartus per dieną.
3. Grikius sietelyje daiginkite 1–1,5 paras.
2-oji diena.
1.Po 16 valandų pasirodys balti daigeliai. Grikių daigeliai turėtų būti (svarbu!) ne ilgesni nei 2–3 mm.
2. Sudygusius daigelius skalaukite po tekančiu vandeniu, nusausinkite ir sudėkite į indą.
3. Grikių daigus galite laikykite šaldytuve (iki 3 dienų) arba sudžiovinkite (palikite džiūti sietelyje arba išdžiovinkite džiovyklėje).
Receptai
Padarykite eksperimentą – daiginti grūdai yra skanesni nei virti. Grikius rekomenduojama valgyti pirmoje dienos pusėje, galima maišyti su uogomis ar vaisiais (pusryčiams) ir žalumynais (pietums).
Grikiai su vaisiais pusryčiams. Pusė stiklinės daigintų grikių, sezoninių vaisių ar uogų (kriaušė, bananas, obuolys), truputis tarkuotos imbiero šaknies, viską paskaninti cinamonu.
Daigintų grikių košė vaikams. Jei ketinate virti grikių košę, rekomenduojame išbandyti išsivirti košę iš daigintų grikių. Tokia košė bus tikrai skani.
Gardus kokteilis vaikams. Į smulkintuvą sudėkite bananą, žalių salotų lapų, daigintų grikių, obuolį, kriaušę arba slyvą.
Saldus grikių kremas — daigintus grikius sumaišykite (arba sumalkite) su medumi.
Saulėtas desertas. Daigintus grikius užpilkite migdolų pienu, pagardinkite uogomis, sezoniniais ar džiovintais vaisiais.
Traškūs džiovinti grikiai. Sudaigintus grikius sudžiovinkite, pavyzdžiui, palikti juos sietelyje, arba šiltoje vietoje. Bet geriausia tai daryti džiovintuvu. Sudžiovinti grikiai bus traškūs ir skanūs. Jų rekomenduojama pasiimti į darbą, įdėti vaikams į mokyklą.
Eksperimentuokite, praturtinkite savo racioną sveikesniu, gyvu, vietiniu maistu. Bandykite atrasti naujų skonių ir netikėtų derinių.