Skanaus! 5 gardžios kavos paslaptys
Leiskite paklausti, ar mėgstate kavą?
Kavos ekspertai pabrėžia, kad nors Lietuvoje suvokimas apie kavą keičiasi, tačiau tik nedaugelis susimąsto, kad pirkdami kavą kavinėse ar degalinėje ne tik turime taikstytis su prastesne kavos kokybe, bet ir menkesniu kavos aromatu. Tačiau išties gerą, aromatingą ir kokybišką kavą galime pasiruošti patys, tereikia žinoti kelias kavos paslaptis. Negana to, pačių paruošta kava sumažinsi gamtos taršą vienkartiniais plastikiniais puodeliais, leis mėgautis kokybiškos kavos aromatais ir padės sutaupyti 1,5 eu ir daugiau per dieną (20 eu per mėnesį ir 200 eu per metus). Taigi, kokią kavą rinktis ir ką verta žinoti, kad kavos pasaulis atsiskleistų visomis spalvomis?
Žinokite kilmės šalį
Norint mėgautis išskirtinių aromatų kava rekomenduojama rinktis arabikos kavos pupelių rūšį. Afrikoje gaminama kava yra šiek tiek rūgštesnio skonio, centrinės Amerikos šalių kava pasižymi gėlių aromatais (Kosta Roka) ir yra šiek tiek švelnesnio bei saldesnio skonio. Geriausia rinktis vidutinio skrudinimo, nemaltą kavą.
Skrudinimo data atskleidžia kavos kokybę
Renkantis kavą atkreipkite dėmesį kavos skrudinimo datą — kuo mažiau laiko praėjo nuo skrudinimo datos, tuo kava kokybiškesnė. Pavyzdžiui, prieš savaitę skrudinta kava atskleis savyje brandintus aromatus, tuo tarpu prieš metus skrudinta kava bus bekvapė ir beskonė.
Malta kava “galioja” 15 min.
Maltos kavos galiojimo laikas gali nustebinti ne vieną kavos mylėtoją. Net ir šviežiai malta kava, pasak ekspertų, savo aromatus išlaiko 15 min. O ką jau bekalbėti apie maltą kavą prekybos centruose. Negana to, nerekomenduojama patiems malti kavą prekybos centruose esančiose savitarnos kavos malimo mašinose — dažnai tokios malimo mašinos turi dulkių, yra užterštos ir gali sugadinti net geros kokybės kavą. Geriausias būdas mėgautis gera kava — kavą malti rankine kavamale. Rankinis malūnėlis kavą sumals vienodais, stambios druskos dydžio gabalėliais. Jei namuose tokios malimo mašinėlės neturite, galite malti ir elektrine, tačiau stenkitės kavos nesutrinti į miltus.
Leiskite užvirintam vandeniui šiek tiek atvėsti, tik tuomet plikykite kavą
Rekomenduojama eksperimentuoti ir patiems atrasti savo mėgiamos kavos paruošimo būdą. Sumalkite kavą trimis skirtingais būdais. Kuo smulkiau sumalta kava, tuo gėrimas bus stipresnis. Kuo malimas rupesnis, tuo kava lengvesnė, kvapesnė ir netgi santykinai saldesnė. Be to, vienodai sumaltą kavą galima užpilti skirtingos temperatūros vandeniu — geriausiai kavos aromatus atskleis ne verdantis vanduo, o šiek tiek atvėsęs t.y. apie 80 °C.
Mėgaukitės BE cukraus
Dažniausiai į verdančiu vandeniu plikomą kavą įberiame cukraus, įpilame šalto pieno, viską greitai maišome, ir gauname kažkokį gėrimą. Tačiau tam, kad pajusti visus kavoje sukauptus skonius rekomenduojama mėgautis kava be cukraus. Cukrus kavos puodelyje užgoš aromatus ir neturėsime galimybės pasimėgauti visais kavos poskoniais.
Atminkite, kad kavos tirščiai yra vertinga žaliava, kurios nevalia išmesti. Jie puikiai tiks gėlėms tręšti, kompostui, kaukėms kūnui ir veidui gaminti. Negana to, patyrę žvejai sako, kad kavos tirščiai padeda rasti sliekų — tiesiog išpilkite juos ant žemės, o sliekai patys išlys į paviršių.
Užuot pirkus prastesnės kokybės kavą plastikiniuose puodeliuose, skirkime laiko sau, mėgaukimės su meile užauginta ir paruošta kava. Taip ne tik geriau pajusime kavos pupelėje sukauptą saulės energiją, bet ir labiau rūpinsimės gamta, kuri ją subrandino — mažinsime besaikį vartojimą ir išmetamo plastiko kiekį.
Šie nedideli elgsenos pokyčiai neturės didelės įtakos Jūsų gyvenimo kokybei, bet poveikis aplinkai bus milžiniškas.