Lietuviškos gamtos magija arba kaip teisingai pailsėti šią vasarą
Kiekvieno iš mūsų vasara neįsivaizduojama be atostogų gamtoje. Lietuvą aplankantys užsienio svečiai lyg susitarę pabrėžia — Lietuvos gamta yra nuostabi, nepakartojama ir stebina savo autentiškumu. Tačiau ar pakankamai vertiname gamtos teikiamus malonumus gyvendami čia, Lietuvoje?
Užsienio šalyse vis labiau ribojama galimybė nemokamai statyti palapinę gražioje vietoje prie ežero, tačiau šiuo komfortu vis dar galime mėgautis Lietuvoje.
Šiandiena paneigsime mitą, kad poilsis ir Lietuvoje jau neįmanomas be krūvos pinigų — mokame už automobilio stovėjimo vietą, švaros mokestį, nakvynę sodyboje, prisiperkame per daug maisto, permokame už retai naudojamus daiktus (kepsninė, palapinė).
Užuot poilsį pavertus triukšmingu pasisėdėjimu gamtoje, atrask paprastus gamtos malonumus. Skaidrus ežeras, sausos malkos, suolelis, kvapni žuvienė ir pavėsinė — visa tai gali surasti Lietuvoje nemokamai. Įsilipk į aukščiausią medį ir mėgaukis nuostabiu vaizdu iš aukščiausios viršūnės, irstykis gumine valtele ežeru, meškeriok ir uogauk. Vakare susiorganizuokite daug įspūdžių žadantį naktinį žygį. Penktą valandą ryte nepamiršk mėgautis nuostabiaisiais miško gyvūnų ir paukščių balsais.
Tuo tarpu kelionei nebūtina pirkti maistą mieste — šviežias kaimiškas pienas iš bobutės Tau kainuos 1,5 Lt, juodųjų serbentų naminė uogienė apie 5 Lt, švieži kiaušiniai — keli litai, o gardžiai kvepiančios žemuogės — tiesiog nemokamos.
Šiandien dalinamės rekomendacijomis, kurios padės praleisti nepakartojimą laiką gamtoje.
Kaip įsirengti laužavietę
Laužą geriausia kurti tam specialiai skirtoje laužavietėje, kiek atokiau nuo palapinių ir sausų spygliuočių, kad kylančios žarijos neuždegtų palapinės ar šakų ir nesukeltų didžiulio miško gaisro. Laužavietę apvalykite nuo sausų šakų, žolių ir spyglių teritoriją aplink laužavietę, kad ugnis neišplistų. Einant miegoti ar išvažiuojant, būtina laužą visiškai užgesinti dideliu kiekiu vandens ar žemių. Toliau deginti reikia ir nuo neaukštų medžių, krūmų. Rekomenduojama laikytis 5 metrų atstumo, nors kartais laužavietės įrengiamos ir arčiau. Viskas priklauso nuo konkrečios situacijos ir vietos. Netoli laužavietės reikia turėti bent kibirą vandens, kad esant reikalui būtų galima greitai užgesinti.
Ką verta žinoti apie palapinę
Užuot pirkęs palapinę, kuria greičiausiai pasinaudosi tik keletą kartų, pasiskolink ją iš keliauti mėgstančio draugo. Tačiau jei ketini laiką gamtoje leisti daugiau nei 3 kartus per vasarą, rekomenduojama įsigyti kokybišką palapinę, turėtų nuo lietaus apsaugantį prieangį, kur patogu bus susidėti savo daiktus. Statant palapinę, svarbu gerai išsirinkti ne tik lygią vietą, bet įvertinti, kurioje pusėje kyla saulė. Tikrai nėra malonu, kai ryte prabundi nuo per aukštos temperatūros. Aplink palapinę padaryk vandens nubėgimo griovelius.
Kaip pasigaminti palapinę iš tento rasi čia.
Kokį maistą gaminti gamtoje
Gamtoje paprasčiausia gaminti daržoves. Paprikos, pomidorai, cukinijos, baklažanai įgauna puikų skonį, padegę ugnyje. Tiesiog permauk daržoves iešmeliu ir kepk atviroje ugnyje (priešingai nei kepsniai, daržovės mėgsta atvirą liepsną). Po 4–8 minučių (baklažanas trumpiau, paprika ilgiau) ištrauk iš ugnies, nulupk apdegusią juodą žievę (atsargiai, karšta!), Jei turi pagardink druska, pipirais, sviestu. Valdyk po vieną arba sumaišyk nuostabias laužo salotas.
Vienas paprasčiausių valgių, kuriuos galima paruošti gamtoje – žarijose keptos bulvės. Lauže kepamų bulvių kvapas vilioja ir žadina apetitą. Jas galima paruošti įvairiai: su prieskoniais, sūriu, lašinukais, ar tiesiog kepti vienas. Laužo dūmų ir medžio anglių aromatas bulvėms suteiks ypatingą ir su niekuo nesulyginamą skonį. Bulves patogu kepti folijoje, tačiau jos iškeps ir tiesiog žarijose. Skanaus!
Kaip pasigaminti sėdmaišį iš lazdų ir maišo
Patogiai sėdėti norisi ir gamtoje. Tačiau tam, kad patogiai sėdėti prie laužo gamtoje visai nebūtina švaistyti pinigus įsigyjant naujas kėdes. Sėdmaišiui pasigaminti Tau prireiks tik kelių lazdų, seno maišo, kankoriežių ir virvelės.
Keisk triukšmą į paukščių čiulbėjimą
Tiesa yra ta, kad į gamtą vykstama pailsėti ir ištrūkti iš miesto triukšmo. Dažnai nutinka ir taip, kad triukšmą į gamtą atsinešama su savimi. Triukšmas gamtoje ne tik trikdo kitus poilsiautojus, bet kenkia ir pačiai gamtai. Nereikėtų stebėtis, kad grojant garsiai muzikai aplink stovyklavietes nepamatysite daug gyvūnų ir paukščių. Mažesnė blogybė yra kai triukšmaujama oficialiose stovyklavietėse. Jų gyvūnai pradeda vengti jau vasaros pradžioje, nes žino, kad ten lankosi žmonės. Daug blogiau kai imama triukšmauti neįprasto vietose, pavyzdžiui išlipant bet kur plaukiant baidarėmis ar sumanius stovyklauti viduryje miško. Be to, aplink triukšmo šaltinį, gamtinė įvairovė visada būna mažesnė. Užuot klausęsi garsios muzikos gamtoje, sąmoningai pasirink išklausyti tikrą gamtos koncertą (nemokamai), kurio pradžia paprastai būna prie patekant saulei. Spausk nuorodą ir pažink paukščių balsus.
SVARBU. Stovyklavietėse galioja viena nerašyta taisyklė — palik gamtą švaresnę nei radai. Būtinai išvežk išrūšiuotas šiukšles.