Sode, kaip ir gyvenime, dažnai mažiau yra daugiau. Lėtasis sodininkavimas
Danielė Šležienė
Greitis, apėmęs mūsų gyvenimus, sukelia adrenaliną, o tuo pačiu ir jausmą, kad pamažu prarandame mėgavimąsi tuo, ką darome. Net ir sode užuot maloniai leidę laiką ir pasimėgavę gamta varžomės — kas anksčiau ir daugiau pasodins, kas įsigis “geriausius” įrankius, sėklas, sodinukus, kas nuims didžiausią derlių.
Prieš pristatydami sodą, kurio priežiūra nereikalauja daug pastangų, siūlome pasielgti netradiciškai – sustoti. Sustoti tam, kad sodininkavimo džiaugsmas taptų kitokio gyvenimo pradžia: su tikrais pojūčiais ir jausmais. Lėtumas – anaiptol ne tingumas ir ne vien fizinė būsena. Lėtas gyvenimo būdas – tai gyvenimas tokiu greičiu ir ritmu, koks jis yra tinkamas kiekvienam žmogui asmeniškai. Tai proto būsena, leidžianti suprasti tikruosius savo poreikius, kiekybę paversti kokybe, o darbą sumažinti taip, kad netektų daryti to paties kelis kartus.
Naujas požiūris į sodą lengvai suderina ir poilsį, ir darbą
Keičiantis požiūriui į sodininkavimą įmanoma atrasti ir naujas savo pačių galimybes. Negalima turėti lėto sodo, jei visur bėgama. Bet nuo ko nors pradėti reikia. Tad kodėl nepabandžius pradėti nuo dalykų, kurie duoda konkrečius ir akivaizdžius rezultatus bei dosniai atliepia į įdėtas pastangas.
Užsiauginus nedidelį, vieno kvadratinio metro sodelį, lengvai išmokstama valdyti ir numatyti reikalingus resursus, kad sodas atitiktų asmeninius ar šeimos poreikius. Tokiu būdu nebešvaistomas laikas, žemės plotai, ištekliai. Pradėjus nuo vieno kvadratinio metro ir pajutus savo galimybes ir poreikius sodo plotą galima plėsti pamažu.
Kur gali vykti lėtasis sodininkavimas? Vieno kvadratinio metro lysvės principas
Sodas yra konkreti vieta erdvėje, taip pat ir žmogaus bei gamtos kūrybinis procesas. Todėl sodininkavimas tampa ne tik veiksmu, bet gyvenimo būdu, visų pirma auginančiu patį sodininką. Tai reiškia, kad daugiabučio balkone gali vykti tikresnis sodininkavimas nei didelį plotą užimančiame darže.
Laiko, išteklių bei vietos taupymo filosofiją atspindi vieno kvadratinio metro sodininkavimas. Bute (balkone) taip pat galima susikurti kuo tikriausią sodą, suteikiantį begalę naudos ir malonumo. Idėja priklauso nuo tikslo ir galimybių.
Lėtai sodininkauti gali visi
Lėtai sodininkauti gali visi: bet kokio amžiaus, bet kokios socialinės padėties, fizinės ar psichinės sveikatos žmonės. Nereikia lenkti nugaros ir plūktis vagose, nereikia net žemės sklypo turėti. Lėtasis sodininkavimas suteikia galimybę įvertinti savo tikruosius poreikius bei sumažinti darbo apimtis. Toks sodininkavimas reikalauja išmokti strateguoti kuriant bei prižiūrint sodą.
Nuo ko pradėti?
1. Užduok sau klausimą, kodėl man reikia sodo/daržo?
Pirmasis etapas kuriant sodą gali būti įveiktas tik radus atsakymą į klausimą, kam to reikia. Tai sunkiausia dalis. Naujajam sodininkui vertėtų nusimesti įtampą ir išorinį spaudimą, nes sprendimus priima tik jis. Atsakius į šį klausimą, didžioji dalis atsakymų į klausimą “kaip?” ateina savaime.
2. Įvertink savo poreikius bei galimybes
“Perdėtas veiklumas – tikslo nebuvimo išraiška” Markas Tvenas.
Vertink, strateguok, ieškok, tačiau lėtai. Pati vieta dažnai pasufleruoja sąlygas bei tokius priežiūros būdus kaip lysvių įrengimą ir laistymo sistemas, taip pat nulemia augalų pasirinkimą. Žmogus, išmokęs išgirsti tai, išmoksta išgirsti ir kitus bei save.
3. Pasirink tinkamą plotą
Vieno kvadratinio metro sodininkavime įprastai naudojamos uždaros dėžės su dugnu arba formuojama pakelta lysvė su rėmais. Tokios lysvės žemė nemindoma, todėl ji tampa puri, gerai sugeria drėgmę ir kvėpuoja. Vieno kvadratinio metro sode naudojant dėžes galima nesudėtingai dėlioti konstrukcijas ne tik plokštumoje, bet ir vertikaliai arba vienu metu derinti horizontalų ir vertikalų auginimo būdus.
Turint didelį žemės plotą, vienas kvadratinis metras gali tapti sodo dėlionės dalimi, kuri gali būti kuriama šachmatine, sudėtingų raštų ar reguliariojo sodo stiliaus tvarka. Gali driektis miniatiūriniai Lietuvos peizažai ar improvizacijos japoniško sausojo sodo tema. Ši sistema tėra atskaitos sistema, padedanti apskaičiuoti erdvės suvokimą, laiką ir poreikius: tarsi lagaminas su svarbiausiais dalykais prieš tolimą kelionę.
4. Komponuok augalus
Viename kvadrate gali tilpti visas augalų pasaulis, kolekcija, kompozicija. Kadangi sodas – ne tik valgomi augalai, čia puikiausiai tinka kaktusai, samanos, atogrąžų augalai. Sodininkavimui tinkami visi augalai, netgi nekultūriniai. Sąvoka “piktžolė” turėtų būti pamiršta. Sodas kuriamas atsižvelgiant į pagrindines taisykles: sėjomainą, augalų tarpusavio suderinamumą, šviesos, šilumos ir drėgmės poreikius, o svarbiausia – į individualius poreikius bei priežiūros paprastumą. Priklausomai nuo augalų, norų ir poreikio sodeliai gali būti kuriami vienam sezonui arba ilgamečiai.
Ką galima sodinti 1kv/m sode?
Sumaniusiems susikurti pirmąjį sodelį patartume pradėti nuo vieno sezono mišraus darželio. Laikykitės principo: sodinu šiai dienai, strateguoju į ateitį. Todėl laikinai galite įsodinti augalus iš daržo ar pirktinio vazonėlio, o vėliau, jei taps dideli, perkelsite į didesnę erdvę (šis patarimas ypač tinka tiems, kurių 1m2 sodelis yra, pvz. daugiabučio balkone)
Sodelyje galėtų augti kelios didesnės ir aukštesnės daržovės, prieskoniniai augalai, vaistažolės, gėlės ir keli “skaniukai”, pvz. pomidorai, uoginės dumplūnės, bazilikai, lapiniai salierai, serenčiai, žemuogės.
Svarbu: augalų derinamumo lentelėmis naudokitės atsargiai. Tinkamos lentelės su visais atsakymais niekada nepavyko sukurti — agurkai gal ir nesipyksta su pomidorais, tačiau jų augimo sąlygos skiriasi iš esmės.
5. Surask bendraminčių, dalykis sėklomis ir patirtimi
Bendraminčiai yra neatsiejama lėtojo sodininkavimo dalis, todėl dalykitės sėklomis, daigais ir patirtimi. Nesiliaukite ieškoti savojo sodelio varianto, kurkite, mėgaukitės ir dalykitės žaliąja idėja.