Aplinkosauginės veiklos įmonėje
Aplinkos būklė yra vienas iš svarbiausių veiksnių, veikiančių ne tik žmogaus socialinę raidą, ekologinį saugumą, bet ir verslo plėtros perspektyvą. Gamtos, gyvūnijos ir bioįvairovės išsaugojimas – tai sritys, kuriose vis dar trūksta atsakingų įmonių įsitraukimo.
Tyrimai atskleidžia, kad įmonių vykdomos veiklos aplinkos apsaugos srityje stiprina įmonės reputaciją, darbuotojų ir vartotojų lojalumą, mažina įmonės daroma neigiamą poveikį aplinkai bei didina darbuotojų ir bendruomenės sąmoningumą.
Šiame straipsnyje apžvelgsime Lietuvos įmonių aplinkosauginių projektų praktinius pavyzdžius, kurie išsiskyria ne tik teigiamu poveikiu aplinkai, bet ir dideliu įmonių darbuotojų įsitraukimu. Aplinkosauginių veiklų idėjos atsakingoms įmonėms:
Organizuokite medelių sodinimą.
Nustebsite sužinoję, kiek žmonių svajoja pasodinti medį. Medelių sodinime dalyvavę įmonių atstovai teigia, kad pavasarinis medelių sodinimas padėjo ne tik geriau pažinti gamtą, bet ir paliko puikių įspūdžių. Medžių sodinimas išskirtinis tuo, kad rezultatas matomas ir šiandien, ir po daugelio metų — kai medis užauga. Į medelių sodinimą kvieskite ne tik darbuotojus, bet ir darbuotojų šeimos narius. Šioje veikloje darbo užteks visiems.
Saugomų teritorijų priežiūra.
Globokite unikalų gamtos kampelį, kuriam reikia nuolatinės priežiūros. Pavyzdžiui, regioniniame parke visus metus rūpinkitės pėsčiųjų tako priežiūra (šiukšlių rinkimas pavasarį, žolės šienavimas vasarą, takų atnaujinimas rudenį) ar k.t.
Ši veikla gali būti vykdoma visą sezoną nuo pavasario iki rudens, todėl skirtingais etapais turės galimybę įsitraukti vis kiti darbuotojai.
Inkilų, lesyklėlių gamyba.
Gaminkite ir iškelkite paukštelių, šikšnosparnių ar boružių inkilus. Žiemą organizuokite darbuotojų ir šeimos narių lesyklėlių gamybos dirbtuves, o pavasarį visi kartu kelkite inkilus pasirinktose vietose. Rudenį organizuokite lesyklėlių dirbtuves.
Į šią veiklą mielai įsitraukia ne tik darbuotojai, bet ir jų vaikai.
Organizuokite talkas.
Pasirinktoje vietoje (pavyzdžiui, netoli darbovietės esančiame parke) rinkite šiukšles, perdažykite suoliukus, įrenkite supynes.
Organizuokite dienos išvyką jūsų pamėgtame gamtos kampelyje, kurio metu nuo šiukšlių išvalysite maksimalų plotą.
Veiklą išplėsti galima ne tik renkant šiukšles miškuose, bet ir vandenyje. Organizuokite upių pakrančių ar ežerų salų švarinimo akciją, kurios metu darbuotojai švarinamą vietą pasiektų valtimis ar baidarėmis.
Bioįvairovės didinimas, pelkių atkūrimas ir priežiūra.
Pelkės, kitaip – šlapynės, šlapžemės, raistai, palios, yra biologinės įvairovės lopšiai. Viena vertus, pelkė – natūrali buveinė su unikalia biosfera, kita vertus – jai reikalinga žmogaus priežiūra ir pagalba.
Organizuokite pelkių švarinimo talkas.
Ši veikla ne tik prasmingai prisidės prie bioįvairovės išsaugojimo, bet ir paliks neišdildomą įspūdį darbuotojams.
Žaliųjų erdvių kūrimas ugdymo įstaigose.
Jūsų regione esančioje ugdymo įstaigoje, globos namuose įrenkite žaliąją erdvę vaikams, kurioje jie galės susipažinti su augalais, patys juos prižiūrės ir mėgausis derliumi.
Žalios erdvės ugdymo įstaigoje tikslas – skatinti vaikų buvimą lauke, kuriame jie galėtų pajusti ir pažinti gamtą. Kadangi veiklą galima organizuoti nuo pavasario iki vėlyvo rudens, į ją kiekviename etape galės įsijungti vis kiti įmonės darbuotojai. Pavyzdžiui, vieni įmonės darbuotojai padės planuoti erdves ir sudaryti sodinimo planą, kiti padės kasti lysves, treti — pamokys kaip organizuoti derliaus šventę ir parduoti derlių.
Organizuokite paramos beglobiams gyvūnams dienas.
Surenkite išvyką į gyvūnų prieglaudą, kurioje įmonės darbuotojai ne tik prieglaudos gyvūnus pradžiugins atvežtais skanėstais, bet ir skirtu laiku švarinant gyvūnų narvus ar vedžiojant juos lauke.
Gautas atpildas – nepamirštamas laikas su visuomet dėkingais gyvūnais.
Organizuokite iniciatyvas, skatinančias taupyti gamtos resursus.
Įmonė prie neigiamo poveikio aplinkai mažinimo gali prisidėti ir vykdant išteklių tausojimo veiklas biure.
Organizuokite dieną be spausdintuvo, akcijas skatinančias taupyti elektros energiją, popierių ar vandenį.
Organizuokite dienas be automobilio.
Automobiliai dideliuose miestuose yra didžiausias atmosferos teršimo šaltinis.
Todėl skatinkite darbuotojų sąmoningumą organizuojant dienas be automobilio.
Akcijos metu metu darbuotojai kviečiami kooperuotis ir į darbą atvykti viena transporto priemone. Taip darbuotojai ne tik prisidės prie gamtos išteklių tausojimo ir išmoks geriau planuoti keliones, bet ir geriau pažins vieni kitus, o tai gerins bendrą klimatą jūsų įmonėje.
Organizuojate daugiau originalių veiklų, kurios sulaukia didelio darbuotojų susidomėjimo ir mažina neigiamą poveikį aplinkai?
Rašykite mums!