Ar tokioje pirtyje esi buvęs? Baltiškosios pirties paslaptys
Nagi, kas ilgiau išbus, kas aukščiau užlips, kas iškęs aukščiausią temperatūrą? Štai tokios varžybos vyksta pirtyje. Užuot mėgavęsi pirties ramybe, pasisėmę jėgų, vėl skubame ir stengiamės aplenkti vieni kitus. Teisingai praleista popietė pirtyje padės Tau subalansuoti kūną, protą ir mintis, pajusti jėgų ir ramybės antplūdį bei praleisi laiką visiškai kitaip.
Apie tai, ką pirtyje gali rasti tie, kurie trokšta sąmoningai pailsėti ir atgauti jėgas, kalbame su Kęstučiu Gurevičiumi, Lietuviškos pirties bičiulių draugijos nariu, „Baltiškosios pirties“ klubo įkūrėju.
Japonai didžiuojasi arbatos ceremonija, lietuviai — baltiškąja pirtimi.
Nesvarbu kurioje pasaulio šalyje gyveni, visur gali rasti skirtingų atsipalaidavimo ritualų: rytiečiai turi garsiuosius šokančius dervišus (ritualinis šokis sukantis ratu į vieną pusę), japonai neskubėdami mėgaujasi skirtingais arbatos skoniais ir aromatais, tuo tarpu lietuviai ir vėl atranda gilias tradicijas turinčią baltiškąją pirtį. Autentiška baltiškoji pirtis gali pasiūlyti ne mažiau vertingą atsipalaidavimą nei pavyzdžiui, joga.
Baltiškosios pirties tradicijos mena tūkstantį metų.
Pasaulyje nėra daug tokių geografinių vietų kaip Lietuva, kur gamta išties labai harmoninga: turime keturis metų laikus, trunkančius po lygiai. Būtent šis gamtos ritmas puikiausiai juntamas pirtyje, kur susitinka keturios gamtos stichijos: žemė-akmuo, oras, vanduo ir ugnis. Kryžiuočių ordino kronikininkas Petras Dusburgietis (Peter von Dusburg) rašė, kad kai kurie prūsai pirtyse maudydavosi kasdieną. Anot jo, prūsai pirtyse maudėsi „iš pagarbos savo dievams”.
Senovės lietuvius pirtis lydėjo per visus jo gyvenimo slenksčius — nuo pat gimimo iki mirties. Pirtyje būvo gimdoma, prausiami naujagimiai. Pirtis teikė ir edukacinę funkciją perduodant suaugusių patirtį mažiesiems. Baltiškoji pirtis savo esybe yra moteriška. Štai kodėl čia neturėtų būti nereikalingo triukšmo, vyriškajam pasauliui būdingos kovos.
Nerandi atsakymo į klausimą? Eik į pirtį.
Suomių epo „Kalevala“ herojus Maineveinas, niekaip nerasdamas atsakymų į jam iškilusius klausimus, iškūrena pirtį ir į ją pasikviečia Dievą. Tai – ne vien graži metafora. Įvairios tautos turi savas vietas, į kurias eina ieškoti atsakymų į amžinuosius klausimus. Tai gali būti dykuma, šventoji upė ar kalnas. Lietuviams tokia vieta nuo seno buvo pirtis.
Kodėl mums taip patinka pirtis?
Pasak Froido, žmogus gimsta, vystosi, bręsta, sensta, miršta ir visą šį laiką pasąmonėje ieško motinos įsčias primenančios būsenos — kur buvo ramu, saugu, drėgna, tamsu ir sotu. Tam kad galėtume atgimti iš naujo, pamatyti pasaulį kitomis akimis, tapti išmintingesni, harmoningesni, atidesni sau ir kitiems, geresnės erdvės kaip pirtis nėra. Pirtyje Tu atsipalaiduoji lengvai, nes tai yra sava, genetinėje atmintyje užkoduota ir lengvai atgaminama patirtis. Tam nereikia mokytis jokių neįprastų, iš svetimų tautų paveldėtų filosofijų. Pirtis yra ta vieta kur tu gali pajusti natūralius procesus: pradžia ir pabaigą.
Autentiškos Pirties Ritualai ir Technika
Ne paslaptis, gyvenimas nėra toks, koks yra, bet yra toks, koks Tau atrodo. Todėl pirtyje rekomenduojama nekalbėti, atsipalaiduoti, įsiklausyti į save — pajusti ką matai, ką girdi, ką užuodi, kokį skonį jauti burnoje ir ką jauti savo kūnu. Tokioje būsenoje pasitelkęs keturias stichijas ir mintį, kaskart susikursi naują mikro pasaulį.
Kokia turėtų būti pirties temperatūra ir kiek kartų eiti į pirtį?
Trys ėjimai į pirtį yra minimumas, keturi — privalumas, o penki — prabanga. Sveiki asmenys gali eiti į pirtį ir daugiau kartų, vėstant pirties temperatūrai keičiasi ir kūno pojūčiai, o po ketvirtojo įėjimo prasideda gausesnis prakaitavimas. Rekomenduojama pirties temperatūra — 60C. Taip pat nepamiršk išgerti bent litrą vandens.
Pirmasis ėjimas į pirtį yra trumpiausias. Tai lyg pasisveikinimas su pirtimi, kūno pripratinimas prie temperatūros, proto nuraminimas.
Antrasis ėjimas — dvigubai ilgesnis. Organizmas supranta ko iš jo reikalaujama, todėl antrojo ėjimo metu rekomenduojama atlikti kūno šveitimą druskomis, pakvėpuoti druskos dulkėmis, pasiūlyti nutrinti nugaras vieni kitiems.
Trečiasis ėjimas — pats ilgiausias, tai vantų balius. Kiekvienas augalas unikalus, todėl sukūręs savo vantą — devyni augalai po tris šakeles — nustebsi atradęs naujus kvapus ir teigiamą žolelių poveikį organizmui.
Ketvirtasis ėjimas — išsitrynimas medumi. Ketvirtojo ėjimo metu prasideda tikrasis prakaitavimas, todėl rekomenduojama kūną ištrinti medumi.
Penktasis ėjimas — masažai. Rekomenduojami karštųjų akmenų masažai, galbūt tau kažkas padarys pėdų ar galvos masažą.
Svarbu atminti, kad pirmasis ėjimas į pirtį — tai pasisveikinimas su ugnimi, akmeniu, oru ir vandeniu, tuo tarpu paskutinysis turėtų būti padėka.
Kaip dažnai rekomenduojama eiti į pirtį?
Norint išsaugoti natūralų ir sveiką ritmą į pirtį rekomenduojama eiti vieną kartą per savaitę. Dažniau — tik tuo atveju jei atlieki gydomuosius procesus.
Kaip ir kada ruošti vantas?
Ypatingas dėmesys vantų ruošime, žinoma, skiriamas Rasoms (dvi savaitės prieš ir dvi savaitės po) – mat tai metas, kada ne tik pats žmogus, bet ir gamta pasikrauna teigiama energija. Ruošiant vantas išbandyk Kęstučio rekomenduojamą vantą – trejos devynerios. Šios vantos susideda iš devynių augalų po tris šakeles. Medžiai, kurių šakos surištos vantose, lyg ir vienodi, o vantos – ne. Juk mes taip pat – lyg ir vienodi, o iš tiesų – skirtingi. Tokiomis vantomis išsivanojusieji jaučiasi tarsi antrą kartą gimę. Vasaros metu rinkis šviežias, o žiemą — džiovintas vantas.
Tiek kiek laiko praleidai pirtyje, tiek pailgės Tavo gyvenimas.
Po pirties dar tris dienas jusi gaivumo pojūtį, vidinės švaros ir atsipalaidavimo pojūčius, tačiau pirtis turi ir vieną šalutinį poveikį — priklausomybė (šypt).
Yra sakoma, kiek laiko praleidai pirtyje — tiek pailgės Tavo gyvenimas! Išbandyk tikrąsias baltiškosios pirties galias, atgauk jėgas ir susitik su savo tikruoju „aš“, su savimi.