8 patarimai, kaip valgyti sveikesnį maistą ir išleisti mažiau
Po to, kai prekybos centrai tapo savitarnos parduotuvėmis, o atsiskaitymą grynaisiais pinigais pakeitė greitesnis atsiskaitymas kreditinėmis kortelėmis, prekybos įmonių apyvarta ženkliai išaugo. Prekybininkai džiaugiasi, kad kiekvienais metais pirkėjai, nesugebėdamas teisingai pasirinkti ir planuoti, maisto prodyktams išleidžia vis daugiau. Kaip pergudrauti prekybos centrus, valgyti sveikesnį maistą ir išleisti mažiau?
Dalinamės pirkimo rekomendacijomis, kurios padės prisijungti prie atsakingų vartotojų būrio ir sutaupyti:
1.Planuokite iš anksto. Jei prekybos centre perkate be sąrašo, tai jau ženklas, kad švaistote pinigus. Apgalvokite savaitės meniu ir skirkite laiko pirkinių sąrašo sudarymui.
2. Skaičiuokite ir sekite išlaidas. Laikas, praleistas skaičiuojant išlaidas maistui gali pasirodyti beprasmis, tačiau tai padės sutaupyti iki 30 procentų namų ūkio išlaidų. Sekti išlaidas maistui padeda ir išmaniosios programėlės telefone. Jei tokios neturite, maisto čekius dėkite į atskirą vietą, o pasibaigus mėnesiui, susumuokite.
3. Apsipirkte kartą per savaitę. Kuo dažniau užsuksite į parduotuvę (ir juo labiau nepasiruošę), tuo didesnė tikimybė, jog išleisite daugiau ir įsigysite neplanuotų pirkinių. Nustatykite pirkinių dieną, pavyzdžiui, ketvirtadienis. Taip bus lengviau planuoti ir šeimos meniu, ir pirkinių sąrašą.
4. Rinkitės sveikesnį maistą — jis pigesnis. Vyrauja mitas, kad sveikesnis maistas yra brangesnis. Tačiau tyrimai rodo, kad šeimos, kurių prioritetas yra sveikas maistas, maistui išleidžia mažiau. Jie atsisako saldžiųjų gėrimų, bulvių traškučių, sulčių iš koncentratų, saldumynų ir taip sutaupo kokybiškam maistui: daržovėms, vaisiams, kruopoms ir kt.
5. Pirkite sezoninius ir vietinius produktus. Sezoninių produktų pasiūla yra didžiausia. Remiantis ekoniminiais dėsniais, produktai, kurių rinkoje yra daugiausia, dažniausiai būna pigiausi. Sezono metu vaisiai ir daržovės yra patys skaniausi ir vertingiausi maistine prasme.
6. Daugiau daržovių. Mėsa yra brangus produktas. Užuot valgius mėsą kiekvieną dieną, į savo meniu įtraukime daugiau daržovių. Labai vertingos mūsų pigiosios daržovės – kopūstai, morkos, burokėliai, taip pat pupelės, žirniai. Ypač naudingi rauginti kopūstai – juos rauginant bakterijos prigamina daug B grupės vitaminų.
7. Nepermokėkite už žymius prekės ženklus. Gyvename reklamos amžiuje, taigi nenuostabu, jog kartais neatsispiriame prekių ženklų ir etikečių vilionėms. Užuot permokėję už garsių firmų produkciją, rinkimės analogiškas, mažiau žinomų gamintojų prekes. Žinokite – paprastai skiriasi ne kokybė, o etiketė.
8. Medžiaginiai pirkinių maišelis padės sutaupyti. Išmesti plastikiniai maišeliai ne tik teršia aplinką, bet ir savo spalvomis bei maisto kvapu vilioja gyvūnus, paukščius ir juos žaloja. Medžiaginius maišelius visuomet turėkite po ranka — automobilyje, namuose, rankinėje, prie namų durų — taip sutaupysite apie 20 eurų per metus.
Šie nedideli elgsenos pokyčiai neturės didelės įtakos jūsų gyvenimo kokybei, o poveikis aplinkai bus milžiniškas.