5 priežastys „įsimylėti“ vandenį iš čiaupo
Sveikas gyvenimo būdas vis labiau populiarėja tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje. Jau nieko nebestebina sporto renginių, sveikos gyvensenos patarimų ar žalių kokteilių receptų gausa. Jei nesate užkietėjęs sveikuolis, vieną sveiką įprotį tikrai turite išbandyti — gerti daugiau vandens. O jei ketinate tapti ne tik sveikesni, bet ir draugiški aplinkai — gerti vandens iš čiaupo.
Ar žinote, kad mada pirkti vandenį plastikiniuose buteliuose atkeliavo iš vakarų šalių, kurios neturi galimybės gerti kokybiško ir švaraus vandens iš čiaupo? Gyvendami čia, Lietuvoje, savo namuose galime mėgautis vandeniu, kurio paragauti norėtų ne vienas europietis – jis mus pasiekia iš žemės gelmių ir nėra apdorojamas jokiais chemikalais.
Didžiajai daliai europiečių tenka gerti upių ir ežerų vandenį. Pavyzdžiui, Talino gyventojams vanduo tiekiamas iš ežero, kuris yra yra miesto teritorijoje, o Baltarusijos gyventojai geria Dauguvos upės vandenį.
Centralizuotai tiekiamas vanduo Lietuvoje yra tikras auksas mūsų gelmėse, kurio vis dar nevertiname. Užuot pirkę vandenį plastikiniuose buteliuose, gerkime vandenį iš čiaupo, taip ne tik sutaupysime pinigų, būsime draugiškesni aplinkai, bet ir sveikesni. Štai penkios priežastys įsimylėti vandenį iš čiaupo.
1. Vanduo iš čiaupo taupo pinigus
„Tai, ko mums reikia, arba nieko nekainuoja, arba labai pigiai: prigimtis reikalauja tik duonos ir vandens.“ – Seneka
Per pastaruosius du dešimtmečius buteliuose parduodamas vanduo tapo labiausiai augančia gėrimų kategorija pasaulyje. Mitas, kad vanduo buteliuose yra kokybiškesnis, yra tik apsukrių verslininkų peršamas mintis.
Ar žinote, kad beveik 40% plastikiniuose buteliukuose esančio vandens atsirado ne iš kur kitur, o kiekvieno mūsų namuose esančio čiaupo. JAV atliktos apklausos metu buvo nustatyta, kad dauguma žmonių negalėjo atskirti, ar geria vandenį iš buteliuko, ar iš čiaupo.
Paskaičiuokime: pirkdami vandenį plastikiniuose buteliuose ir išgerdami po rekomenduojamus du litrus per dieną, metų pabaigoje vien tik už vandenį plastikiniuose buteliuose sumokėsime nuo šimto iki tūkstančio eurų (pigiausio 0,15 eur iki brangiausio 2 eur vandens kainos už litrą). Šalyse, turinčiose geros kokybės vandentiekio vandenį, tiesiog neverta mesti pinigų kaip į balą.
2. Vandeniu iš čiaupo mėgaujasi laimingiausių šalių gyventojai
Nors pasaulyje mažėja geriamojo vandens, o vandens pardavimai plastikiniuose buteliuose auga kiekvienais metais, vis dar yra šalių, kurių gyventojai gali mėgautis švariu vandeniu iš čiaupo. Tai Švedija, Danija, Norvegija.
Pavyzdžiui, vienoje iš laimingiausių šalių, Danijoje paprašius geriamojo vandens, jums bus įpiltas vanduo iš čiaupo, nebent jūs specialiai paprašytumėte kitokio. Suomija taip pat didžiuojasi ne tik unikalia gamta, bet ir švariu vandeniu iš čiaupo.
Tarp šalių, galinčių pasigirti kokybišku centralizuotai tiekiamu vandeniu yra ir Lietuva. Didžiojoje Lietuvos teritorijoje tiekiamas geriamas vanduo yra išskirtinės kokybės.
3. Gerdami vandenį iš čiaupo, mažiname cukraus suvartojimą
Jei su savimi visuomet turėtume gertuvę su vandeniu, ženkliai sumažintume dienos suvartojamo cukraus kiekį. Vandenyje yra gausybė žmogui reikalingų mikroelementų ir nė vienos kilokalorijos.
Prekybos centruose stebina gausus gaiviųjų gėrimų pasirinkimas, tačiau didelė dalis šių gėrimų savo sudėtyje turi cukraus. Gaivieji gėrimai neturi jokios maistinės vertės, juose nėra vitaminų ar kitų organizmui reikalingų medžiagų. Gerdami tokius gėrimus negaunate naudingų medžiagų, o tik papildomų kalorijų ir cukraus.
Įdomu: prancūzai pasaulyje užima antrą vietą (po italų) pagal išgeriamo vandens kiekį. Žinovai tvirtina, kad tai – viena prancūzių lieknumo paslapčių.
4. Vanduo iš čiaupo — visuomet po ranka
Gerti daugiau vandens padės įprotis visuomet nešiotis kokybišką daugkartinę gertuvę. Tokią gertuvę patogu pripildyti ir darbe, ir mokykloje, ir namuose ar kelionėje.
Nusprendę gerti daugiau vandens, papildomą vandens kiekį į dienos racioną įtraukite palaipsniui. Iš pradžių, kasdien išgerkite nors po pusę stiklinės geriamo vandens daugiau. Pabandykite vieną iš įprastų kavos ar arbatos puodelių pakeisti vandeniu.
- Vaikams vietoje saldžių limonadų siūlykite atsigaivinti vandeniu, į mokyklą įdėkite gertuvę, kurią jie prisipildys pertraukų metu.
- Visuomet su savimi turėkite daugkartinę gertuvę vandeniui. Į kokybiškas daugkartines gertuves pilkite nesaldintą geriamąjį vandenį – tik tuomet gertuvė tarnaus ilgai.
- Vandens stiklinę pasidėkite prie lovos, tai sumažins jūsų dehidrataciją. –≥ Kavinėse ar restoranuose prašykite nemokamo vandens iš čiaupo.
5. Jei geriate vandenį iš čiaupo — mažiname plastiko kiekį ir taršą
Vien tik Europoje išmetama 30 milijonų plastikinių butelių, kiekvieną dieną! Plastikas suyra mažiausiai tik per 500 metų, todėl esant galimybei sumažinkime plastikinių butelių pirkimą, stenkitės nepirkti nedidelės talpos plastikinės taros, naudokime daugkartinio naudojimo tarą.
Apskaičiuota, kad vienas europietis per metus sunaudoja maždaug 100 kilogramų plastiko. Manoma, kad po penkerių metų šis skaičius pasieks 140 kilogramų.
Plastikiniai buteliai per metus virsta 1,5 mlrd. tonų šiukšlėmių. Negana to, jiems pagaminti reikia apie 188 mln. litrų žaliavinės naftos per metus, o daugiau nei 80 proc. butelių neperdirbami, vadinasi, atsiduria sąvartynuose, gamtoje ar vandenynuose.
Šie nedideli elgsenos pokyčiai neturės didelės įtakos Tavo gyvenimo kokybei, o poveikis aplinkai bus milžiniškas!