Kodėl verta rinktis vietinius maisto produktus
Jei neturime savo daržo — greičiausiai daržoves ir vaisius perki prekybos centre. Nors Lietuvos prekybos centruose galima rasti jau per 200 rūšių egzotiškų vaisių ir daržovių, tačiau specialistai ragina rinktis vietinius produktus.
Kasdienės išlaidos maistui sudaro bene didžiausią dalį išlaidų.
Protingas apsipirkimas – taupymo žingsnis numeris vienas. Reikėtų pirkti vieną kartą per savaitę susidarius būtiniausių produktų sąrašą, o į parduotuvę jokiu būdu neiti alkaniems. Geriausias būdas sutaupyti maistui – susidaryti visos savaitės produktų sąrašą, kurių reikės gaminamiems patiekalams. Taip išvengsime netinkamo produktų panaudojimo.
Valgydamas vietinius produktus geriau pažinsi save, tradicijas, geriau suprasi maisto tiekimo grandinę, vartosi kokybiškesnius produktus ir svarbiausia — tapsi sąmoningesnis, pajusi gyvybę, kuri supa Tave. Tu džiaugsiesi ekologišku maistu, o gamta — ekologišku ūkininkavimu.
Kodėl verta rinktis vietinius produktus:
Vietiniai produktai yra šviežesni. Rinkdamiesi sezoninius produktus valgome šviežiausią maistą, kuriame tuo metu yra daugiausiai mūsų organizmui reikalingų maistingųjų medžiagų.
Vietiniai produktai kuria bendruomenes. Perkant vietinius produktus, pažįstant jų šeimininką, galime pasinerti į produkto sukūrimo istoriją. Susipažinkite tiesiogiai ar netiesiogiai su tuo ūkininku, kuris užaugino tirpstančius burnoje obuolius ar iškepė kvapnią duoną ir tai pridės daugiau skonio perkamam maistui. Tai jau nebebus bevardis obuolys iš tūkstančių obuolių prekybos centre, o ypatingas — Jums išaugintas obuolys.
Vietiniai produktai yra sezoniniai. Sezoninių produktų pasiula yra didžaiusia, pagal ekonominius dėsnius produktai, kurių rinkoje yra daugiausiai, dažniausiai būna ir pigiausi. Sezono metu vaisiai ir daržovės yra patys skaniausi ir vertingiausi maistine prasme. Gyvenkime pagal mūsų klimato metų laikus — tai padės išlikti sveikiems ir žvaliems.
Vietiniai produktai paprastai turi mažiau poveikio gamtai. Kiekvieno produkto gamyba, perdirbimas, platinimas, laikymas ir vartojimas daro neigiamą poveikį aplinkai — išsiskiria šiltnamio efektą skatinančios dujos, vyksta dirvožemio degradacija, oro ir vandens tarša, išnaudojami energijos ištekliai, susidaro pakuočių ir maisto atliekos ir t. t.
Vietiniai produktų transportavimas į prekybos centrus — trumpesnis. Siekiantiems brandesnio požiūrio į ekologišką gyvenimo būdą, būtina susipažinti su „maisto mylių” (angl. „food miles”) kategorija, kuri nusako produkto transportavimo metu išmetamų teršalų kiekį, patenkantį į aplinką nuo produkto pagaminimo iki jo atsidūrimo prekybos centrų lentynose. Pirkėjai dažniausiai net neįsivaizduoja, kaip jų perkami maisto produktai atkeliauja iki prekystalio. Mažiausiai aplinkai kenkia vietiniai vartotojai, t. y. žmonės, suvartojantys kuo arčiau gyvenamosios vietos užaugintus produktus. Vietiniais laikomi tie produktai, kurie gabenami ne daugiau nei 400 kilometrų.
Vietiniai produktai remia vietinę ekonomiką. Vartodami vietinius produktus, mes remiame vietinę ekonomiką, skatiname ūkininkus atsakingai naudoti turimą žemę, tiekti kokybiškus produktus. Ūkininkas bus labiau motyvuotas auginti kokybišką produkciją kai jaus bendruomenės poreikį jo produkcijai. Tikėtina, kad tuomet atsiras daugiau smulkiųjų verslų, bus efektyviau išnaudojami žemės plotai, kurie dabar stovi nenaudojami.
Įvertinus pliusus ir minusus galima neabejoti ir tuo, kad vietinių produktų vartojimas yra palankesnis tiek sveikatai, tiek gamtai, tiek vietiniai ekonomikai.