Saulėgrąžų daigų sveikatos paslaptys, kurias privalote žinoti
Pavasariui artėjant, organizmą stipriname gerdami saujas vitaminų, o pablogėjus savijautai griebiamės vaistų. Tačiau valgydami dagiau žalio maisto galime ne tik sustiprinti imunitetą, bet ir pasijusti energingesni bei žvalesni.
5 priežastys valgyti daugiau saulėgrąžų daigų
Saulėgrąžų daigai:
1. turi daugiau baltymų nei špinatai. Saulėgrąžų daiguose gausu Alfa-linoleno rūgšties, žinomos kaip Omega-3 riebalų rūgštis. Ši riebioji rūgštis dalyvauja smegenų veikloje, skatina odos, plaukų ir kaulų atsinaujinimą;
2. ramina nervus, normalizuoja kraujospūdį;
3. normalizuoja rūgščių bei šarmų balansą virškinamajame trakte;
4. turi A, C, K, B grupės vitaminų, cinko bei vitamino B;
5. lengvai daiginami ištisus metus. Galima valgyti vienus, maišyti į salotas, naudoti žaliųjų kokteilių gamybai.
Kaip patiems daiginti saulėgrąžas?
Užsiauginti daigų nesudėtinga, tačiau, norint gero rezultato, teks įdėti pastangų. Saulėgražų daiginimui reikės: nekepintų, nesūdytų, ekologiškų saulėgrąžų su lukštais, daigyklėlės ar padėkliuko, žemių.
Daiginame trimis etapais:
Mirkymas. Saulėgrąžas iš vakaro užmerkiname 3 litrų stiklainyje, o ryte vandenį nupilame (mirkyti 8–10 val.).
Daiginimas. Po 10 valandų nupilame vandenį, sėklas išplauname su švariu vandeniu ir daiginame apie 28–36 valandas (kol pasirodo maži daigeliai, „uodegėlės“). Daiginant sėklas plauname keletą kartų per dieną tekančiu vandeniu.
Sodinimas. Kai pamatysite, kad jos pradėjo leisti mažas šakneles, perkelkite saulėgrąžas į padėklus su žemėmis. Žemės sluoksnis padėkluose turėtų būti iki centimetro. Supilkite išdygusias saulėgrąžas į padėklą ir palaistykite. Vėliau saulėgrąžas užspauskite kitu padėklu ir prislėkite sunkiu daiktu (taip laikyti 4 dienas). Nuėmus svorį padėklą perkelkite ant saulėtos palangės. 7–11 dieną auginimo dieną jau galima džiaugtis ir skanauti šviežių saulėgrąžų daigus. Daigus reikėtų auginti iki antro vainikėlio atsiradimo.
Lengvai pagaminami patiekalų receptai su saulėgrąžų daigais, kurie džiugins namiškius ir puikiai tiks priešpiečiams darbe:
Receptas pusryčiams: kiaušiniai su daigais. Mums reikės: 2 kiaušinių, pusės avokado, citrinų sulčių, alyvuogių aliejaus, konservuoto tuno, saulėgražų daigų. Kiaušinius iškepkite, pabarstykite druska ir pipirais. Avokadą supjaustykite kubeliais, alyvuoges perpjaukite pusiau, sumaišykite, pašlakstykite aliejumi ir citrinos sultimis, ant viršaus uždėkite saulėgražų daigus, patiekite kartu su keptais kiaušiniais.
Salotos į darbą: daržovės su daigais, kiaušiniu ar tunu. Mums reikės: avokado, mėgstamų daržovių, virto kiaušinio, saulėgrąžų daigų. Daržoves sumaišome, ant viršau uždedame daigintas saulėgrąžas, pašlakstome alyvuogių aliejumi. Salotas galima pagardinti tunu, feta suriu, kepintomis saulėgrąžų, sezamų ar moliūgų sėklomis.
Vaisinis kokteilis su daigais. Mums reikės: obuolio, banano, šaldytų uogų, saulėgražų želmenų, vandens. Viską sudedame į plaktuvą, užpilame vandeniu. Jei truks saldumo įdėkite medaus ar agavos sirupo. Plakite iki vientisos masės. Skanaus!
Lengvas salotos vakarienei. Mums reikės: žalių salotų lapų, moliūgo, cukinijos, kopūsto, morkos, paprikos, saulėgrąžų daigų, vienos citrinos ir šviežių spanguolių. Moliūgus sutarkuokite, kitas daržoves smulkiai supjaustykite ir pagardinkite citrinų sultinimis, ant viršaus uždėkite sapnguolių ir saulėgrąžų daigų.
Kasdieninėje mityboje vartodami daugiau žalio maisto ir daigintų sėklų ne tik džiaugsimės pagerėjusia savijauta, žvalumu, sveikata ir energija, bet ir sutaupysime daug brangaus laiko gamindami sudėtingus patiekalus virtuvėje. Skanaus!