Vietiniai maisto produktai — mada ar nauda?
Jei neturi savo daržo — greičiausiai daržoves ir vaisius perki prekybos centre. Nors Lietuvos prekybos centruose galima rasti jau per 200 rūšių egzotiškų vaisių ir daržovių, tačiau specialistai ragina rinktis vietinius produktus.
Vietinis maistas, tai produktas, kuris gaminamas vietoje ar regione; parduodamas kuo arčiau vartotojų t.y. pardavimo vieta yra artimiausia vieta iki kurios vartotojas gali nuvykti (atstumas nuo 1 iki 50 km); parduodamas vietos mažmeninėje parduotuvėje arba lauko turgavietėje pagal vietos sutartį; vartotojams siūlomas dėl vienos ar kelių išskirtinių savybių, pavyzdžiui, skonio, šviežumo, labai geros kokybės, kultūrinės motyvacijos, vietos tradicijų, gaminimo tik toje vietovėje, gyvūnų gerovės, nekenkimo aplinkai, sveikatos aspektų ar tvarios gamybos; susijęs su vietinio maisto sistema.
Vietiniai produktai — vienas didžiausių „mados klyksmų“ pasaulinėje maisto pramonėje sparčiai populiarėjantis ir Lietuvoje. Neteisinga būtų teigti, jog Lietuvoje užauginti maisto produktai yra sveikesni ar ekologiškesni nei atvežtiniai. Tačiau nenuginčijamas faktas yra tas, kad juos transportuojant buvo sunaudota mažiau kuro, dėl trumpesnio kelio iki pirkėjo jie nebuvo papildomai purškiami chemikalais, vietiniai produktai pakuojami paprasčiau, be to Lietuvoje neauginamos GMO kultūros.
Ruduo — tai tinkamiausias metas valgyti kuo daugiau šviežių vaisių ir daržovių, o siekis maitintis vietiniais produktais turėtų tapti kiekvieno, norinčio gyventi ekologiškai, tikslu.
Valgydamas vietinius produktus geriau pažinsi save, tradicijas, geriau suprasi maisto tiekimo grandinę, vartosi kokybiškesnius produktus ir svarbiausia — tapsi sąmoningesnis, pajusi gyvybę, kuri supa Tave. Tu džiaugsiesi ekologišku maistu, o gamta — ekologišku ūkininkavimu.
– 4 Paprasti Žingsniai Vartoti Daugiau Vietinių Produktų –
JAV mitybos specialisto Jonny Bowden sudarytame sveikiausių produktų pasaulyje dešimtuke pirmosiose vietose – burokėliai ir kopūstai. Pasak amerikiečio, burokėliai itin dosnūs folatų, didžiausiu vėžio priešu laikomų druskų, bei antioksidantų, organizmui žalingus laisvuosius radikalus surišančių medžiagų. O kopūstai taip gerai įvertinti dėl didelės sulforafano (cheminė medžiaga, skatinanti su vėžinių ląstelių dauginimusi kovojančių enzimų gamybą) koncentracijos. Dešimtuke rasime ir kitas Lietuvoje augančias daržoves: slyvas (6), mėlynes (10), moliūgus bei moliūgų sėklas (7).
2. Didink vietinių maisto produktų kiekį. Kiekvieną kartą apsiperkant rinkis daugiau vietinių produktų. Pavyzdžiui, jei pirkai 10 proc. vietinių produktų, dabar rinkis 20 proc., vėliau 30 proc. ir daugiau.
3. Prekes pirk ūkuose, turgeliuose ar mažose krautuvėlėse. Pastaruoju metu sparčiai auga mažų parduotuvėlių skaičius, kuriose pardavėjas mielai pasakoja apie šviežius dienos produktus, papasakos apie gamintoją ar pasiūlys paragauti. Dauguma pirkėjų džiaugiasi galėdami prisidėti prie vietinių ūkininkų gerovės, o ne didinti prekybos monopolistų pelną. Dėl šių ir kitų priežasčių pasivaikščiojimas po turgelį ar apsipirkimas krautuvėlėse tampa kur kas mielesniu laiko praleidimu nei skubotas apsipirkimas prekybos centre.
4. Pasigamink pats namuose. Daugelį pramoniniu būdu gaminamų produktų galima pasigaminti ir namuose. Pavyzdžiui naminis majonezas, naminė duona, pomidorų padažas ar gėrimai gali tapti ne tik sveikesniu šeimos pasirinkimu, bet ir Tavo firminiu patiekalu.